Lúdtalp és bokasüllyedés: apró jelek, amikre minden szülőnek figyelnie kellene

5 perc olvasás

A gyerekek lába az első években elképesztő változáson megy keresztül. A járás tanulása után a mozgás öröme szinte megállíthatatlan – a futkározás, mászás, ugrálás mind természetes része a fejlődésnek. Ezért is különösen fontos, hogy a lábfejlődés ne rejtett problémákkal történjen, mint amilyen a bokasüllyedés vagy a lúdtalp. Ezek a rendellenességek kisgyermekkorban még viszonylag könnyen korrigálhatók, ha időben felismerjük őket, és megfelelő módon támogatjuk a láb statikai felépítését például jól megválasztott lábbelikkel és tornával.

Mikor gyanakodjunk arra, hogy valami nincs rendben a gyerek lábával?

A lúdtalp és a bokasüllyedés sokszor észrevétlenül alakul ki, különösen azért, mert a 3–5 éves korú gyermekeknél a lapos talpív még teljesen normális. A szülők akkor kezdenek el gyanakodni, amikor a gyermek hamar elfárad séta közben, többször elesik, panaszkodik a sarka vagy a lábfeje fájdalmára. A járása „csámpásnak” tűnhet, vagy a lábfejei befelé fordulnak. Bár ezek a jelek kezdetben enyhék, hosszú távon hatással lehetnek az egész testtartására és mozgására.

Az, hogy a gyereknek nem fáj semmije, még nem jelenti azt, hogy nincs szüksége segítségre. Az eltérések gyakran csak akkor okoznak komoly panaszokat, amikor már évek óta jelen vannak a háttérben, és a test folyamatosan kompenzálja az aszimmetrikus terhelést. Ezért is kiemelten fontos, hogy ne csak akkor figyeljünk a gyerek lábára, amikor fájdalomra panaszkodik, hanem időben felismerjük a jeleket.

A megelőzés alapja a mindennapokban rejlik

A lábfejlődés támogatása nem feltétlenül különleges kezeléseken múlik. A mindennapi rutinban is sokat tehetünk érte főleg azzal, hogy mit visel a gyermek a lábán, amikor nem a szabadban rohangál, hanem például az óvodában játszik. Ezért fontos kérdés, milyen legyen a benti cipő. A megfelelő lábbeli nemcsak kényelmes és tartós, hanem olyan kialakítással bír, amely észrevétlenül segíti a talpizmok fejlődését és a boka helyes tartását is.

Ha egy gyermeknek már észlelték a bokasüllyedés vagy lúdtalp jeleit, akkor az egyik legpraktikusabb megoldás a mindennapos korrekcióra egy supinált szandálcipő, amit ovis benti cipőként is használhat. Ez a lábbeli enyhén kifelé döntött sarokrésszel rendelkezik, ami finoman tereli a bokát a megfelelő irányba, miközben természetes mozgás közben aktivizálja a lábboltozat izomzatát is.

Miért fontos a supinált cipő szerepe már óvodás korban?

Az óvodában töltött idő napi 6–8 óra is lehet, ami azt jelenti, hogy a gyermek szinte a nap nagy részében ugyanazt a lábbelit viseli. Ha ebben az időszakban egy olyan cipő van rajta, ami anatómiailag támogatja a helyes lábtartást, akkor ez az időszak biztonságos, sőt terápiás jellegű is lehet különösebb tudatos beavatkozás nélkül. A gyermek fut, játszik, mászik, és közben a boka és sarok stabilizálása észrevétlenül megtörténik. Bizonyos esetekben nincs feltétlen szükség külön gyógytornára ahhoz, hogy az izomzat erősödjön, ha a cipő közben végzi a maga dolgát a háttérben.

Egy jó supinált szandálcipő nem merev, nem kényszeríti a lábat semmilyen természetellenes pozícióba. Épp ellenkezőleg: támogatja a mozgást, miközben kijavítja a tengelyeltéréseket. A belső megerősítések, a megfelelő sarokmagasság és a boka körüli tartás segítenek abban, hogy a gyermek lába ne csak kényelmesen érezze magát, hanem helyesen is fejlődjön a lába.

A korrekció eredménye nem csak a lábon látszik

Sokan nem gondolnak bele, de a lúdtalp és bokasüllyedés nem csupán a láb problémája. A lábfej a testünk alapja, és ha ez az alap nem stabil, a test többi része is megsínyli a terhelést. A hibás lábtartás térdfájdalmakhoz, csípőproblémákhoz, derék- vagy hátpanaszokhoz is vezethet. A gyerekek gyakran nem tudják pontosan megfogalmazni, mi fáj, csak azt mondják, hogy „fáradtak a lábaik”, vagy „nem jó menni”. Ezeket a jeleket komolyan kell venni.

Ha időben elkezdjük a korrekciót egy jól megválasztott lábbelivel, akkor nemcsak a járásmintát javítjuk, hanem az egész test statikai egyensúlyát is támogatjuk. Ez megelőzi a kompenzáló mozgásminták kialakulását, és hozzájárul egy egészségesebb, fájdalommentesebb felnőttkorhoz.

A bokasüllyedés és a lúdtalp nem azonnal fáj, de a későbbiekben nagyon is hatással van a gyermek egészségére. A megelőzés és korrekció egyik legegyszerűbb módja, ha olyan cipőt választunk, amely nemcsak követi a divatot vagy kényelmes, hanem aktívan támogatja a fejlődő láb statikai stabilitását. Egy jól kiválasztott supinált szandálcipő különösen ovis benti cipőként olyan eszköz, amely szinte láthatatlanul végzi a dolgát, mégis komoly hatással van a gyerek mozgására, tartására és komfortérzetére.

Ne várjunk addig, amíg a panaszok egyértelművé válnak tegyünk időben azért, hogy gyermekünk minden lépése biztos alapokra épüljön.

Oszd meg ezt a cikket!